www.anfitrap.com

rap burada yaşanır
 
AnasayfaSSSAramaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 ayBen röportajLarı.

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
shadex_xolcha
BY_SAHİP
 BY_SAHİP
avatar

Erkek
Mesaj Sayısı : 812
Yaş : 29
Nerden : antalya
Kayıt tarihi : 04/08/08

MesajKonu: ayBen röportajLarı.   Perş. Ağus. 07, 2008 2:07 am

Danyal amca Ceza & Ayben'in cocuklugunu anlatiyor
Ceza ve Ayben'in çocukluğu , gençliği hakkında bilmediğiniz merak ettiğiniz birçok sorunun cevabı burada ....

Danyal Amca ile saat 13.00 gibi Hammer Müzik'te buluştuk ve kayıtları alacak olan Hasan (Mc-Bob)'ında gelmesiyle Kadıköy Deniz Otobüslerinin yanındaki çayhaneye doğru ilerledik. Danyal Amca tam bir çocuk ve hayvansever. Elinde kuşu ve kafesiyle gelmişti . Kuş biraz gezsin ve müzik dinlesin diye kafesi Hammer müzikte bıraktık. Danyal Amca Haydarpaşa Liman İşletmelerinden emekli bir devlet memuru bulunduğumuz yerden limana bakarken gözlerinde hala o günleri yaşar gibiydi. Haydar Paşa Limanının eski yoğun günlerini kaybetmesi onu bayağı üzmüşe benziyordu..


RAPFANS : Cezanın doğduğu günü anlatırmısınız ?

Danyal Özçalkan : Tabiki anlatayaım 1976 senesi 30 aralık günü rahmetli annesinin doğum sancıları başladı ve Zeynep Kamil hastanesine gittik. Sonra anlaşıldıki bunlar yalancı sancılarmış ve eve döndük. Ertesi gün yani 31 Aralık 1976 günü saat 20.30 gibi sancılar yine başladı yine hastaneye gittik . Bu sefer doğuma yatırdılar ve 31 Aralık 1976 saat 22.00 de Bilginimize kavuştuk. Hatta orada kısa boylu bir doktor vardı ve dediki ya doğumu biraz geciktirelim tam saat 12.00 de 1977'nin ilk bebeği olsun dedi . Fakat doğum başladığı için saat 22.00 de dünyaya geldi Bilgin. Sonuç : Ceza'nın tam doğum günü 31 Aralık 1976 Saat 22.00... Ve o sene biz çifte yılbaşı yapmış olduk... Benim babamda o zaman sağdı birde erkek torun sahibi olunca bayağı bir eğlenceli olmuştu.

RAPFANS : İlk erkek torunmuydu Ceza ?

Danyal Özçalkan : Evet Ceza ailemizdeki ilk erkek torundu. Başkada erkek torun olmadı zaten yani bizim taraftan Özçalkan soyadını devam ettirecek olan kişi Bilgin olacak.

RAPFANS : İnşallah o günleride göreceğiz Ceza'da evlenecek çoluk çocuğa karışacak ... Sizide artık Dede olarak düşünemiyoruz .. Rapci toruna Rock sever dede ))

Danyal Özçalkan : Evet inşallah o günleride göreceğiz. Ben çocukları çok severim hele torunum olursa. Bilhassa Aybenle ikimiz çocuklara hastayız. Ayben çocukluğundan beri bizim evde nerdeyse 7-8 tane çocuk büyüttü. Kendisi çocukken mahallenin tüm çocuklarını o büyüttü. ben akşam işten gelirdim eve bir bakardım bir bebek var evde (gülüşmeler) ... Bizim Bağlarbaşı o zaman fakir bir semtti çoğu insan ancak kirada oturuyordu getiriyorlar çocukları her akşam bizde çocuklar , Ayben altlarını değiştirir , yıkar , oynar , yedirir , içirir yani mahallenin tüm çocukları bizim evde büyürdü. Mahallenin çocuklarından çoğu ilk adımını bizim evde attılar ..

RAPFANS : Ceza ne diyordu evdeki bu çoluk çocuk karmaşasına ?

Danyal Özçalkan : Ceza'da çok çocuk sever .. Cezanında içinde çocuk sevgisi hayvan sevgisi çok gelişmiştir . Ama Aybenin çocuk sevgisi tartışmasız inanılmaz boyutta .. Ayben çocuk aşığı diyebiliriz .. şimdi Ayben çocukları kendi çocuğu gibi büyütüyor çocuklar belli yaşa geliyor , ailelerin kimisi memur ailesi tayini çıkıyor , kimi kira arttırımını karşılayamıyor başka yerlere taşınıyorlar işte o zamanlar Ayben için çok zor oluyordu. Sanki çocuğundan ayrılıyormuş gibi üzüntü yaşıyordu .. Ama hala mesela Bursada bir manevi çocuğu var , şimdi çocuk 13-14 yaşında ama hala arıyor soruyor Ayben ablalarını hiç unutmuyorlar . Karşıda bir çocuğumuz var aynen şu anda Çağlayanda oturuyor . Bir tanesi ailece Rizeye taşındılar . Yani anlatamayacağım kadar çok bunun örnekleri . Tüm Türkiyeye yayılmış kocaman bir aile olduk ))) Gördüğün gibi daha çocuklar evlenmeden ben dede oldum zaten )

RAPFANS : Yine biz Ceza'ya dönelim .. Doğumdan 2-3 gün sonra Ceza'yı eve getirdiniz .. Ceza nasıl bir bebekti ağlayan bir bebekmiydi yoksa sakinmiydi ?

Danyal Özçalkan : ceza bebeklik devresinde çok uslu bir çocuktu . Ama sadece bebekliğinde ) Ne zaman yürümeye başladı oldu canavar evda kırılıp dökülmeyen şey kalmadı )) sağlam bir tane oyuncağı yoktu .

RAPFANS : Demekki araştırmaci incelemeciydi oyuncakları inceliyordu ?

Danyal Özçalkan : Evet çok incelemeciydi tüm oyuncakları söker takar iyice incelerdi )) Bak bir tane battaniyesi vardı onun , o battaniyeyi şovalye pelerini gibi takardı . Evin içinde bir aşşağı bir yukarı koşardı .. O battaniyeye dokunmak yasaktı )) Ağustos sıcağında Demiryolları kampına götürürdüm o sıcakta 2-3 yaşında bir çocuk üstünde koca battaniye dolaşırdı kampta .. O battaniyeyi almaya kimsenin gücü yetmedi ondan )

RAPFANS : Ceza denizi seviyormuydu ? Nede olsa boğaz çocuğu ..

Danyal Özçalkan : Denizle arası çok iyiydi . Zamanında Burhan Felekte yüzme kursuna yazdırdım onu bayada bir devam etti kursa . Ama bünye olarak biraz alerjik bir bünyesi vardı bronşit oldu hastalandı filan bizde almak zorunda kaldık kurstan .

RAPFANS : Ceza'nın ilk söylediği kelime neydi ? Ama siz şimdi baba dedi dersiniz )))

Danyal Özçalkan : Valla şimdi sana birşey söyleyeyim , biz o zamanlar çok uzun saatler çalışıyorduk çoğu zaman yattığımızı bile hatırlamıyorduk onun için onu en iyi rahmetli annesi bilir ama inşallah baba demiştir ))

RAPFANS: Peki Ceza konuşmaya başladığında konuşmasında pelteklik varmıydı ? Hani çocuklar konuşurken hep kayar ya kelimeler ..

Danyal Özçalkan : Bak benim bir huyum var evimizde o kadar çocukta büyüdü ben hiçbir zaman çocuklarla çocuk taklidi yaparak konuşmadım hep büyüklerle konuşur gibi konuştuk onlarla . Onun için çocuklarımın hepsinin konuşmaları hep düzgündü . Bilhassa Bilgin çok kısa zamanda düzgün Türkçe konuşmaya başladı . Ama muhitin getirdiği birşey vardı . Çocukken mahallede , heryerde çok sevilen popüler bir çocuktu o kadar severlerdiki Ceza'yı hadi oğlum bi küfür et diye diye çocukken yani tam bilinci oturmadan bol bol küfür ettirttiler oğluma ama sonra tabi düzeldi bilinçlenince ) Mesela yaz kampında öğlen yemeği zamanı sırtında battaniye elinde koca karpuzla gelirdi , derdik oğlum nerden buldun ? Oda derdiki amcalar küfür et dediler edince çok beğendiler bu karpuzu verdiler ))) Yaa Ceza tüm kampın sevgilisiydi paylaşamazlardı onu o kadar sevimliydiki o zaman .. Millet yolda çeviriyordu küfür et bakayım evladım diyorlar oda basıyordu kalayı )

RAPFANS : Ceza ilkokula başlamadan okuma yazmayı çözmüşmüydü ?

Danyal Özçalkan : Yok Ceza normal bir öğrenciydi okulda çözdü normal gelişimi ile . Bağlarbaşı ilkokuluna gitti ve normal bir öğrenciydi . Ne süperdi nede kötüydü dersleri .

RAPFANS : . neye kabiliyeti vardı Ceza'nın küçükken ?

Danyal Özçalkan : Bilgisayara çok ilgisi vardı ama pek uğraşmadı , bilgisayar derken onun çocukluğunda bilgisayar bu kadar yaygın değildi ama oyunlarla çok fazla haşır neşirdi . Mesela Bilgin daha ilkokula başlamamıştı tabiki ilk torun olduğu için amcası halası falan çok düşkündüler daha kimsenin evinde yokken biliyorsun o eski oyun platformlarından vardı bizde hani kasetli olanlardan . Bilginde ona yapışıp oynardı saatlerce .

RAPFANS : Peki ne tür müziğe yatkınlığı vardı ? Biliyoruz siz baya ciddi bir rock seversiniz .. Ceza'ya bu konuda bir etkiniz oldumu ?

Danyal Özçalkan : ben evlenene kadar çok ciddi anlamda rock dinlemeyi seviyordum . Aynı zamanda Türk Sanat Müziğinide çok severek dinlerim . Ama Ceza ilk okulun 3-4 sınıfı gibi Rap dinlemeye başladı . Şimdi isimlerini hatırlamıyorum ama işte ice-t mi nedir birde kekeme adam varmışta çok hızlı konuşuyormuş falan. Devamlı bunları dinlerdi .

RAPFANS : Peki o dönemden önce Ceza'da bir Türk Sanat Müziği , Rock vs kulağı varmıydı . Çünkü ceza tüm konuşmalarında insanlara devamlı değişik tarzları dinlemelerini tek şeye bağlı kalmamalarını müzik kültürlerini geliştirmelerini tavsiye ediyor .

Danyal Özçalkan : Evde mesela Rahmetli Annesi Cengiz Kurtoğlu severdi eved onu dinlerdi , ben müzikte ayrım yapmam her türü kulağıma hoş geldiğince dinlerim . Bir yerde Rock müzik çıkarsa illaki dinlerdim . Ben daha çok radyo takipcisiyim . Değişik müziklerden zevjk alabiliyorum . Onun için evdede hep değişik şeyler dinlenirdi mutlaka . Ama Ceza çok ufak yaşlarda direk Rap e kendini kanalize etti . Ama tabiki evde ben değişik birşey dinliyordum Annesi değişik birşey bunlar tabiki kulağında yer etmiştir. Ama zevkle haydi ben bunu dinleyeyim diye Rap dışı fazla birşey dinlemezdi . Ben mesela bir Zeki Müren çıksa kapatmam radyoyu ve tabiki mecburen çocuklarda dinlerdi . Hatta eskiden ara ara arabesk bile dinlerdim . Bizim evin karşısında büyük bir park vardı , çocuklar filan hep orada toplanırdı yazları almanyadan filan tatile gelen ailelerin çocukları tabi hep Rap albümleri falan getirirdi nasıl eline geçirdiyse onlardan bir Rap albümü ele geçirmişti devamlı onu dinlerdi Ceza . Her akşam geliyorum bakıyorum takmış onu dinliyor , Oğlum bu nedir ? Baba işte müzik diyor bana . Ben diyorum ya bu nasıl müzik ? Bana hiçbirşey vermemişti o zaman Rap . Ama şimdilerde bakıyorum Rap in tarzı çok daha değişti , o zaman bir ritm , ritme uygun bir müzik ve üzerinde konuşan bir adam . Ya akrdeşim bunun neresi müzik )) Birde o zaman dil sorunu var tabi müzik olsa dinlersin yada söyleyen bir adam olsa ama burada bir adam ha babam konuşuyor ) Bunun neresi müzik )) Yada farkı nedir ? Ve Nefret çıkana kadar ben Rap müziğe pek sıcak bakmamıştım kendi adıma . Eve erken geldiğimde bakarım Ceza arka odada elinde bir gazete sesli sesli hızlı okumaya çalışıyor kendi kendine o zamanlardan alıştırmalara başlamıştı yani . Düşünebiliyormusun daha ilk okuldayken bunları yapıyordu . Şimdi diyorumki taa o zamandan kafasına bu işi yapacağını ve iyi yapabileceğini koymuştu .

RAPFANS : Nefret Albümünün çıktığından haberiniz olmadığı ve ilk olarak TV de görüp o anda haberinizin olduğu doğrumu ?

Danyal Özçalkan : Yaa birgün zannederim atv de yeni kabiliyetlerin falan gösterildiği bir program vardı . Bende ona bakıyorum Nefret diye bir yeni grubun klibi çıktı . Baktım çıkmış 2 tane genç Rap falan söylüyorlar yaa diyorum bunlardan biri bizim oğlana benziyor .))) ben kendime diyorum allah allah ne kadarda Ceza'ya benziyor bu kadarda benzerlik olmaz . Ondan sonra Aybene sordum ))) tabiki aybende o sıralar abisi ile beraber Rap dinliyor . Kim bunlar filan dedim )))))) Bana demesinmi baba abim albüm çıkarttı diye ))))) Birde bana diyor haberin yokmu baba diye ....

RAPFANS : Tepkiniz ne oldu ?

Danyal Özçalkan : Valla şaşkınlıktan başka birşey yok bende Yani çok şaşırdım . Kızım dedim niye bizim haberimiz yok ? Baba işte arkadaşlar arasında öyle bir albüm çıkardılar . Ama sanata ilgi duymasından çok sevindim tabiki .

RAPFANS: İzmirdeki Nefret konserine evden kaçıp gittiği doğrumu ?

Danyal Özçalkan : Evet doğru . Ben İzmir konserine yollamadım ama bir denk getirdi arkadaşta kalıyorum falan diye kaçtı gitti . Annesi Rahmetli çok idare ederdi çok severdi Ceza'yı .Dönünca tabi birşey demedim çünkü hala İzmire gittiğini bilmiyordum ben arkadaşında kalıyor zannettim . Annesi 1-2 gün arkadaşında kalacak falan diye idare etti bizi )) Ama iyi oldu işte iyiki gitmiş . Benim hoşuma giden ne biliyormusun ? Ceza eğer Rap yapmayıp elektrik idaresinde kalsaydıda ben oğlumla sonuna kadar gurur duyardım . Ben biliyorumki benim çocuğum namusuyla şerefiyle alın teriyle para kazanıyor , it değil uğursuz değil hırsız değil . O elektrik idaresinde çalıştığı zaman elektrik saatlerini değiştirme servisinde montörlük yapıyordu , sabah işe gidecek annesi bana geliyor çocuk işe gidecek cebinde parası yok diyor bazen yakın yerde olursa yemeğe eve geliyordu , ama evden uzak bir yerde oldumu dışarda yemesi icap ediyor , diyorum hanım dün bu çocuğun cebinde para vardı ne oldu bir fakirin saatini değiştirmiş insanın verecek parası yok diye hem saati değiştirip hemde parasını cebinden veriyor . ben oğlumu o yönden seviyorum çok insan adam . Demek istediğim o elektrik idaresindede kalsa ben onla aynı şekilde gurur duyardım . herkes sorduğunda senin oğlan nerde çalışıyor diye ben gururla elektrik idaresinde çalışıyor dedim hep . Şimdi tabiki bazı yerlere geldi inşallah çok dahada değişik yerlere gelecek ve onunla gurur duymak hakkımız . Eski işindede devam etseydi benim çocuğum dürüst namuslu olduktan sonra sonuna kadar gurur duyarım .
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
ayBen röportajLarı.
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» TripKolic Ropörtaj
» Hilary Duff Röportajı

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
www.anfitrap.com :: ..::kadıköy acil::.. :: ..::ka mc'z::.. :: ..::ayben::..-
Buraya geçin: