www.anfitrap.com
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

www.anfitrap.com

rap burada yaşanır

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Parlayan Yılan Tupac Amaru Shakur A.k.A makavelli

2 posters
YazarMesaj
shadex_xolcha
BY_SAHİP
 BY_SAHİP
shadex_xolcha

Erkek

Parlayan Yılan Tupac Amaru Shakur A.k.A makavelli Empty
MesajKonu: Parlayan Yılan Tupac Amaru Shakur A.k.A makavelli   Parlayan Yılan Tupac Amaru Shakur A.k.A makavelli Icon_minitimePerş. Ağus. 14, 2008 2:17 am

PEKİ KİMDİR BU TUPAC AMARU SHAKUR

Evet arkadaşlar şunu başta söliyim benim tek kendime örenk aldığım ilahım diyeceğim adamlardan biridir tupac 1996 da öldürülmesinden sonra hala aktif hayran kitlesi bulunan ender adamlardan biridir lafı fazla uzatmıyım otobiorafisiyle başlıylaım.

2pac,16 haziran 1971 yilinda newyork/Brooklyn'de dogmustur. annesi ve babasi "kara panter" adinda bir partinin üyesiydi. ve bu parti bir tür çeteydide.. babasi 2 yasinda bir araba soygununa karisinca ailesi zor duruma düstü ve daha sonra sürekli tasinmaya basladilar. bu nedenle pac, okullarini hep degistirmek zorunda kalmis ve çocuklugunda fazla arkadas bulamamistir. Tupac annesi ve babasi için su sözleri kullaniyor; “Annem beni büyütmeye çalisti, ama çok çocugu vardi / Babam lanet bir aptalin tekiydi / Ceketinde uyusturucu bulurdum / Ve neredeyse boguluyordum, bana içmememi söyledigi halde”

Çocukluk dönemi için pac; ""Hep agladigimi hatirlarim, nereye tasinsak alisamiyordum, büyürken hiç arkadasim olmadi." diyor. 13-14 yaslarinda, ask siirleri yazmaya baslamistir ve o yillar okula gitme nedenini asik oldugu bir hatuna baglar. "o olmasaydi okulu bitiremezdim" der bir yerde. daha sonra ailesi ile, Baltimore'a tasindilar ve buradaki Baltimore sanat okuluna kayit oldu. bir çok tiyatroda rol aldi ancak ailesi tekrar tasininca okulu bitiremedi. Kaliforniya / Oakland'a tasininca tupac'in hayati alt üst oldu. buradaki arkadaslari için, "yanlis kalabalik" diyor. 15 yasinda rap yapmaya basladi. bir kaç yil sokaklarda yasadi. 20 yasindayken, toplam 8 kez tutaklanmisti. ilk albümünün "i dont give a fuck" isimli bir parçasinda "Fuck you to the San FranCisco police department / Fuck you to the Marin County Sheriff department / Fuck you to the F.B.I / Fuck you to the C.I.A / / Fuck you to the B-u-s-h / Fuck you to the AmeriKKKa" demis ve üst kademe beyfendilerinin dikkatini çekmistir. ben onun müzik kariyerinden falan fazla bahsetmek istemiyorum, çogu insan pac'in müzikten çok para kazandigini düsünebilir ancak o öldükten sonra bu kadar ünlenmistir. zaten kazandigi paranin çogunu kefaletlere ve fakir mahallerine yardima harcamistir. öldükten sonra, eski albümleri 3-4 kat fazla satmistir. Kisacasi o öldükten sonra geride kalan yakinlari paranin amina koymustur. Pac’a öyle lüx bir yasam falan sürmek nasip olmamistir, zaten yasarken kazandigi paranin çogu tazminat davalarina gitmistir.

pac'in müzik kariyerinden çok hayata bakis açisindan ve nasil bir hayati oldugundan bahsetmek gerekirse, 94 yilinda bir kadina tacizde bulundugu gerekçesi ile hapse girmistir. ancak ben onun böyle bir sey yaptigina inanmiyorum, zaten kendiside bunu söylüyor. bir röportajinda, hatirladigim kadariyla, "benim arada sirada tanriyi kizdirdigim dogrudur.. ancak hiç bir kadina zarar veremem. eger sarki sözlerimi incelerseniz, bunu anlarsaniz" diyor. ki kadinlar, özellikle 15-16 yasinda anne olanlar ile ilgili bir çok söz yazmistir. Ilk 2 albümün çikis parçalari hep kadinlarla, kadinlarin çektigi sikintilar ile ilgilidir! örnek vermek gerekirse; keep ya head up'da "Beni ne mutsuz eder biliyor musun / Kizkardesler bebek yaptiginda / Ve genç bir anne, ayni zamanda baba da oldugunda / Hepimiz bir kadindan geldik / Ismimizi bir kadindan aldik / Bir kadindan oyundisi kaldik / Neden kadinlarimizdan aliyoruz / Neden kadinlarimiza tecavüz ediyoruz / Onlardan nefret mi ediyoruz?" diyor. ve ayrica Brenda's Got a Baby, Mama's just a Little Girl ve baby dont cry, komple kadinlar ile ilgili parçalardir.. ancak onun nefret ettigi türde kadinlarda vardir, ve onlar içinde baska parçalar yazmistir. tupac hapistede rahat birakilmamis dövülmüs ve kursunlanmisti.... mahkemede, hakim bozuntusuna "Only God Can Judge Me" (beni sadece tanri yargilar) demis ve mahkeme çikisi tv kameralarina tükürmüs ve mahkemedeki bu tavri ile bir efsane olmustur.

Bir diger konu tupac'in düsmanlari ile ilgili. tupac, newyork'ta, big ile puffy isimli iki rapçinin studyosuna giderken, zemin katta bi kaç serseri tarafindan dövülmüs, soyulmus ve kursunlanmistir. ancak bu esnada ona kimse yardim etmemistir. pac bu olay ile ilgili "beni asagida döverlerken, big ve puffy bir üst katta keyif çatmaktaydi" diyor. rap savaslarindanda pek fazla bahsetmek istemiyorum, ancak önemli sözlerini alintilayim; "Bu is buralara nasil geldi? Keske kaçirmasalardi / biri bana yardim etsin, bundan sonra ne yasayacagimi söylesin / Çünkü gangsterler bile aglar, ama Tanri'nin umrunda mi?" kaçirmasalardi derken, bu vurulma olayinda bahsediyor keske öldürselerdi demek istiyor, ki bir çok kez intihari düsünmüstür, söyleki; "Benim hayatimda çok baski var, bazen agliyorum / bi keresinde intihar etmeyi düsündüm, ve deniycektim / Ama 9mm'i tuttugumda, tek görebildigim annemin gözleriydi". sayisiz saldiriya ugramasina ragmen onu öldüremeyisleri içinse söyle der; "Bu zenciler nasil vurulup da ölmedigimi merak ederken yanlarindan geçtim", "kursunlar yaliyor beni" gibi. nitekim 7 eylül 1996'da, mike tyson'in bir maçindan çikista arabasinda taranmis ve hastanede bir hafta yattiktan sonra ölmüstür. ölmedigini söyleyenlerde var, bi ton teori üretildi, 2003 idi geri dönüs tarihi olmadi,bu konu çok derin, bi defa ghost parçasinda, bir hayalet olmaktan bahsediyor, ki makaveli adinin anlamida ölü numarasi yaparak düsmanlarini alt etmek, ghost adli parçada; “Dönüsümün tek yolu, Makaveli ile”, “Siz ****** çocuklari beni durduramazsiniz. Ölsem bile, lanet olasi bir sorun olucam. Hayaletlere inanir misin, piç? Gerçek canli siyah... hayaletler. Beni anliyor musun?” bu tip bir çok sözü var, sanki bir seyleri planliyormus gibi, hep ölümden bahsediyor, ki birde sanki her an ölücekmis gibi nerdeyse 24 saat birseyler üretip çok az uyuyor ve çok fazla kitap okuyormus..

su öldürülme olayina zoom yapalim. tupac boks maçi sonrasi, yapimcisi Suge Knight ve öz kuzeni kaddafi ile öncelikle bir otele giderler. Suge, pac'a "istersen can yelegini çikar hava çok sicak" der. tupac hiç ama hiç çikarmadigi can yelegini çikarir. daha sonra arabada taranir. tupac arka koltuga kaçmak isterken düsüp ön koltuga yigilmis. olayin ilginç yani 12 kursundan 5'i tupac'a girmis 7'si bosa gitmistir. söför koltugundaki Suge ve arka koltuktaki kuzen hiç yara almamistir. failler; devlet, düsmanlari puffy ve big, ve yapimcisi suge'dir. CIA tarafindan kendisine dikkat edilmektedir, bu nedenle devlet tarafindan öldürülmüs olabilecegi düsünülüyor. yada sayisiz düsmanindan en önemli ikisi; puffy ve big" tarafindan öldürülmüs olabilir. ancak en önemli fail bence Suge. çünkü Tupac artik Suge'nin sirketinden ayrilmak istemektedir, ki nitekim bir parçada 'ekibimde yalanci zenciler var" diyor Tupac. dahasi olayin tek sahidi ve konusmaya istekli tek kisi olan kuzen Kaddafi konusmaya karar verdikten sonra, 19 yasindayken evinde ölü bulunmustur. kafasina tek kursun sikilmis! bir baska fail ise, tupac'la boks öncesi tartistigi beyaz bi herif. ki nitekim bu adam çok rahatsiz edilmistir polis ve tupac'i sevenler tarafindan ancak bence pek alakasi yok. bir röportajini okudum sanirim böyle bir sey yapicak bi tip degil. tupac öldükten sonra, annesi onun deathrow'dan tüm haklarini satin almis ve albümlerini amaru records adli yeni firmadan yayinlamaya devam etmistir. 3 filmi ve 8 albümü, bi kaç kitap ile bi kaç belgesel, sayisiz klip o öldükten sonra çikmistir. ceseti ise annesinin istegi üzerine yakilmistir. ölümünden hemen sonra, pac, makaveli adi ile "Don Killuminati: The 7 Day Theory" isimli bir albüm yapmistir. ölümünden çok sonra yayinlanan "until the end of time" isimli albümün ayni isimli parçasinda, "Tüm dünya beni hatirlarken / tabutumu bir gangster olarak gömülü görene kadar mükemmellesicem" diyor.

Tupac, ölmeden önce, 2Pacalypse Now, Strictly 4 My N.I.G.G.A.Z, Thug Life, Me Against the World, All Eyez on Me albümleri ve ölümünden sonra ise, Don Killuminati: The 7 Day Theory, R U Still Down?, Greatest Hits, Still I Rise, Until the End of Time, Better Dayz, adli albümleri ve son olarak 2004 yilinda, eminem’in prodüksiyon yaptigi ve benim sahsi kanaatimce içine siçilmis bir albüm olan “the royal game” çikti, alt yapilar bu kadar kötü olmak zorundamiydi acaba? Yada neden eski sirket degilde bu eminem lavugu prodüksiyonu aldi bilmiyorum.. o albümden kat kat iyi olmus su 31 ocak 2005de hardwax adinda ilk kez duydugum bir label’dan çikan “ready 2 die” albümü. ve daha albüm çikicak gibi.. ki zaten pac’in anneside elimizde daha yayinlayacagimiz bir çok sarki var diyor. sanirim adam hergün bi sarki yapmis. ve sürekli double albüm basiliyor.. kolay is degil.

tupac'in bir çok parçada laf attigi, C. Delores Tucker, "Wonda Why THey Call U Bitch" adli parça yüzünden pac'a dava açmisti, dava hala sürüyor. C. Dolores Tucker, o dönemlerde rap'i yasaklamak isteyen bi kaltaktir. (hadi simdi bizede dava açiomu?)

Tupac ile ilgili özel bir not; Thug Life adli cd'lerinden kazandigi paranin tümü ile varoslara yardim yapmistir. ayrica albümde birçok genç yetenege yer ayirip onlarinda kazanmasini ve taninmasini saglamistir. zaten fakirlere çok fazla para yardimi ettigi söylenmektedir. örnegin. bir konser öncesi ondan 600 dolar isteyen bir kadina çikarip 600 dolar vermis, bir süre sonra kadin tekrar gelip cüzdanini kaybettigini söyleyince, tekrar bi 600 dolar daha vermis. korumasi kadinin onu dolandirdigini söyleyince, pac, "bosver ihtiyaci varki istiyor" demis. ölmek üzere olan ve son arzusu pac'i görmek olan bir çocugu özel uçakla acilen görmeye gitmistir. adini unuttugum bir okula bir çok oyuncak dagitmis, bir çok kez ghettolardakilere bedava yemek dagitmis.. bunlari sunun için söylüyorum, evet belki siddet yatkin, sürekli belinde silahla gezen, gangster bi herif ancak böylede bir yönü var! Ki gangster olmak onun seçimi degildi O’na göre, çünkü bir parçasinda; "Hayatimi niye elimde silahla geçirmek zorunda kaldigimi anlayana kadar belki de yaslanacagim" diyor.

Filmleri ile ilgili; tupac filmlerinin çogunun sonunda ölür.. zaten gerçek hayatindada birgün mutlaka öldürülecegini bildigi için ölümden sik sik bahseder ve en büyük korkusu öldükten sonra bu dünyaya tekrar geri gelmektir. vücudundaki bi ton dövmeden birinde "Only fear of death is comin back reincarnated", (Tek ölüm korkusu, yeni bir bedende geri gelmek") yaziyor. ayrica "Only Fear of Death" parçasinda, "ben ölümden korkmuyorum, dünyaya yeni bir bedenle geri gelmekten korkuyorum" diyor.
filmleri sunlardir;
JUICE; ocak 92'de yayinlandi, {tupac filmin sonunda ölür}
POETIC JUSTICE; 93 yilinda yayinlandi. [filmle ilgili bir ayrinti, janet Jackson tupac'tan aids testi yaptirmasini istemistir, bazi öpüsme sahneleri var diye.]
ABOVE THE RIM;: 94'de yayinlandi. {tupac filmin sonunda ölür}
BULLET; 97'de yayinlandi.{tupac filmin sonunda ölür}
GANG RELATED: 97'de yayinlandi. {tupac filmin sonunda ölür}
GRIDLOCK'D; 97'de yayinlandi. { bu filmi belki 20 kez izlemisimdir.. çok kiyak bir filmdir. uyusturucuyu birakmak isteyen iki arkadasin öyküsüdür. siyasi mesajlar vardir içinde yogun bir sekilde. aslinda filmin ismi gridlock'tur. ancak tupac film vizyona girmeden öldürüldügü için sonuna 'd eki gelmistir. zaten bullet, gang related ve gridlock'd filmleri tupac öldürültükten sonra yayinlanmistir..}
ŦвSezqin Seven
α∂мιвιѕтяαтσя<
α∂мιвιѕтяαтσя
ŦвSezqin Seven

Erkek

Parlayan Yılan Tupac Amaru Shakur A.k.A makavelli Empty
MesajKonu: Geri: Parlayan Yılan Tupac Amaru Shakur A.k.A makavelli   Parlayan Yılan Tupac Amaru Shakur A.k.A makavelli Icon_minitimeSalı Ağus. 26, 2008 9:31 pm

saol kardeşim

Parlayan Yılan Tupac Amaru Shakur A.k.A makavelli
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-